Fotowoltaika dla rolników
Technologia fotowoltaiczna od kilku lat staje się coraz popularniejszym sposobem na wykorzystanie promieni słonecznych do zapewnienia energii elektrycznej w naszych domach. Takie rozwiązanie z sukcesem sprawdza się w domach, firmach, ale może również w znaczny sposób zmniejszyć koszty w gospodarstwie rolnym.
Czym są i w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym

Panele fotowoltaiczne w skuteczny sposób przetwarzają światło pochodzące ze słońca w energię elektryczną. Dzięki specjalnie zaprojektowanym modułom fotowoltaicznym, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wygenerowana ze słońca energia jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie.
Energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznych jest w pierwszej kolejności wykorzystywana do autokonsumpcji. Jeżeli moc generowana z paneli jest mniejsza od naszego zapotrzebowania to wykorzystujemy nasze zmagazynowane dobra w zakładzie energetycznym lub kupujemy energie od jej dostawcy. Może zdarzyć się taka sytuacja, że nasz system fotowoltaiczny wygeneruje większą ilość prądu, który może zostać przesłany do zakładu energetycznego za pośrednictwem zainstalowanego licznika dwukierunkowego. W sytuacji, gdy posiadamy niedobór własnej energii elektrycznej, mamy możliwość wykorzystania tego, który został wysłany do sieci publicznej w ramach wcześniej zgromadzonej nadwyżki. Przy dobrze dobranej instalacji firmy lub gospodarstwa rolne, do bieżących czynności urządzeń pobierają zasilanie ze słońca, a nie przez system opustów.
Dlaczego warto zainteresować się fotowoltaiką w swoim gospodarstwie rolnym?

Za pomocą fotowoltaiki, każdy rolnik jest w stanie w efektywny sposób obniżyć koszty swojego gospodarstwa. Dzięki darmowej energii ze słońca oszczędności będą mocno odczuwalne. W gospodarstwie rolnym coraz większe znaczenie ma automatyzacja wielu procesów, które w przeszłości były wykonywane siłą ludzkich rąk. Urządzenia, które zwiększają efektywność produkcji rolnej, pobierają duże wartości energii elektrycznej, co zwiększa zapotrzebowanie na prąd w całym gospodarstwie rolnym. W obliczu coraz wyższych cen energii elektrycznej uniezależnienie się od podwyżki może stanowić o sukcesie gospodarstwa rolnego, a nawet utrzymania się na rynku w gorszych czasach, gdy podwyżka cen prądu może być naprawdę dotkliwa.
Inną, znaczącą zaletą instalacji rozwiązania fotowoltaicznego w swoim gospodarstwie rolnym jest zdecydowanie przyczynianie się do ochrony środowiska poprzez produkowanie zielonej energii. Odnawialne źródło energii, jakim jest energia słoneczna, w pozytywny sposób oddziałuje na naszą planetę.
Sam koszt zakupu oraz instalacji
fotowoltaicznej w ciągu kilku lat zwróci się z nawiązką, a istotnym
faktem jest to, że koszty takiej instalacji można odliczyć od podatku
rolnego, co jest dodatkową zachętą do skorzystania z możliwości, jakie
daje nam technologia fotowoltaiczna.