Napisz do nas:
biuro@ggefotowoltaika.pl
Zadzwoń do nas:
+48 794 407 601

Fotowoltaika - od czego zacząć?
Elektryczne ogrzewanie domu

Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, które charakteryzuje się dużą popularnością w miejscach, gdzie brakuje swobodnego dostępu do gazu. Jednak nawet w takich miejscach, właściciele domów jednorodzinnych postanawiają inwestować w energię słoneczną. Kiedy tylko na dworze zrobi się cieplej i wyjdzie słońce, w internecie zaczyna pojawiać się coraz więcej reklam firm, które specjalizują się w instalacjach fotowoltaicznych. Jednak to nie od niej powinniśmy wszystko rozpocząć. Na samym początku musimy zastanowić się, do czego jest ona nam w zasadzie potrzebna. Jeśli jej celem ma być pokrywanie, jedynie bieżących potrzeb elektrycznych, to cała idea mija się z celem. Inaczej sprawa wygląda, kiedy zamierzamy z jej pomocą ogrzewać dom.

Ile energii elektrycznej jest potrzebne do ogrzania domu?

Zanim rozpoczniemy montaż paneli, musimy wiedzieć, jakie mamy potrzeby. Kiedy jest mowa o ogrzewaniu, bez większego kłopotu jesteśmy w stanie to podliczyć. Jest to zależne oczywiście od tego, jak budynek jest stary i jaka została w nim zastosowana izolacja. W ciągu roku zapotrzebowanie na jeden metr kwadratowy danego domu wygląda następująco:

  • Stare budynki z niezbyt dobrą instalacją - 200 kWh,
  • Stare budynki z zastosowaną termoizolacją - 70 kWh,
  • Nowe budynki z dobrą izolacją - 35 kWh.

W związku z tym, jeśli mamy do czynienia z nowym domem o powierzchni 200 m2, konieczne będzie około 3500 kWh w skali roku. Stary dom po termoizolacji to ilość dwukrotnie większa, czyli 7000 kWh.

Jak to działa?

Jeszcze przed rozpoczęciem samego montażu należy zastanowić się, jak zamierzamy ogrzewać nasz dom. Sposobów z pewnością nie brakuje. Pierwszym z nich może być elektryczny piec CO. Działa on bardzo podobnie do węglowego, jednak podgrzewanie wody odbywa się z użyciem prądu, a nie węgla.

Kolejnym rozwiązaniem mogą być grzejniki elektryczne, które rozmieścimy w pokojach. W tym wypadku nie potrzebujemy pieca. Takie rozwiązanie, identycznie, jak tradycje grzejniki możemy powiesić na ścianie, czy postawić na podłodze i złożyć na zimę. Jedyne co musimy zrobić to podłączyć je do gniazdka.

Równie ciekawym sposobem może być pompa ciepła. Niestety w naszym kraju w dalszym ciągu jest to dość drogie rozwiązanie.

Czwartym rozwiązaniem jest oczywiście elektrycznie ogrzewanie podłogowe. Znajduje się ono w betonowej posadzce zaraz pod wierzchnim okryciem z paneli czy płytek. Wadą takiego rozwiązania jest problem z jego montażem w istniejącym już budynku.

Kolejnym sposobem jest ogrzewanie wnętrza na podczerwień. Wykorzystuje się do tego specjalne maty, które montujemy podtynkowo, w większości wypadków na ścianach. Możemy je również zamontować na suficie. Sprawa jednak wygląda podobnie jak z ogrzewaniem podłogowym. Jest to rozwiązanie zarezerwowane dla nowo powstających budynków.

Ostatnim sposobem jest zwykła klimatyzacja. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, gdyż latem będzie chłodziła nasze wnętrza, a zimą ogrzewała. Jej wadą może być wadliwość w czasie wielkich mrozów.

Wszystkie te sposoby mają jedną wielką zaletę. Jesteśmy w stanie nimi sterować dokładnie tak, jak tego chcemy. To wielki plus.

Instalacja fotowoltaiczna

Dopiero po takich przygotowaniach przychodzi czas na instalację fotowoltaiczną. Przed przystąpieniem do samej realizacji warto porozmawiać z firmą, którą zamierzamy wynająć na temat naszych potrzeb. Wszystko trzeba dokładnie omówić, aby później nie okazało się, że nasze panele produkują zbyt mało prądu.

fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna