Napisz do nas:
biuro@ggefotowoltaika.pl
Zadzwoń do nas:
+48 794 407 601

Instalacje dla domu

Krótko o instalacji dla domu

Elektrownia słoneczna w domu to nic innego jak panele fotowoltaiczne, które pobierają energię ze słońca, a następnie poprzez procesy zachodzące w inwerterze, który dodatkowo dostosowuje parametry energii elektrycznej z własnego generatora do parametrów sieci zakładu elektrycznego, powstaje prąd zmienny. Jest to jedno z odnawialnych źródeł energii, a ekologiczny charakter i realne korzyści dla domowego budżetu czynią system niezwykle popularnym. System po zamontowaniu nie wymaga od użytkownika specjalnej obsługi.
Istnieją aplikacje, dzięki którym, przy pomocy komputera czy telefonu, możemy mieć wgląd do systemu i monitorować pracę inwertera. Dzięki aplikacji możemy monitorować produkcję prądu z własnej elektrowni.

Netmetering - system opustów dla mikroinstalacji (0-50 kW)

Wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca jest najbardziej opłacalne, kiedy prąd zużywany jest od razu. Nie zawsze jest to możliwe, gdyż uzależnione jest to między innymi od pogody i świecącego słońca. Kiedy powstaje nadwyżka produkcji, można ją zmagazynować w zakładzie energetycznym. Konieczne w tym celu jest podpisanie z zakładem energetycznym stosownej umowy, która kwalifikuje właściciela jako prosumenta. Aby usprawnić system rozliczenia, wprowadzono ogólną zasadę zwaną netmeteringiem. Określa ona jasno cykle rozliczeń rocznych. Osoba, która posiada system fotowoltaiczny o mocy do 10 kW będzie mogła odebrać zgromadzoną energie w wysokości 80%. W przypadku instalacji do 50 kW prosument będzie mógł odebrać zgromadzoną energie w wysokości 70%. W praktyce oznacza to tyle, że w dni mniej słoneczne, kiedy produkcja energii słonecznej jest niewystarczająca na zapotrzebowania energetyczne domu, można pobrać zgromadzoną energię z zakładu.

Dobór mocy instalacji dla domu

Najważniejszym aspektem przy montażu instalacji jest jej dobór, a konkretnie jej mocy. Aby prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej niezbędne są następujące dane:

  • profil zużycia energetycznego
  • planowane inwestycje w odbiorniki elektryczne
  • miejsce i powierzchnia montażu
  • orientacja zabudowy względem stron świata
  • źródło finansowania (np. w przypadku finansowania systemu z dotacji, instalacja powinna spełniać szereg warunków)

W tym wypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która fachowo doradzi i pomoże w wyborze odpowiedniej instalacji dla domu. Należy w tym celu wnikliwie prześledzić rachunki za prąd. Przeanalizować zużycie energii i przełożyć dane na możliwości instalacji fotowoltaiczne. Należy jednak wskazać ważną kwestię. Instalacja powinna być dobrana tak, aby w pełni pokryć zapotrzebowane domu na prąd. Nie zawsze się to udaje. Podczas zainstalowania systemu o niewystarczającej mocy, oszczędności będą mniejsze. Z kolei za duża moc to większe nakłady finansowe na instalację i dłuższy okres zwrotu.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie i fachowe doradztwo podczas wyboru i montażu instalacji. Mamy wtedy gwarancję niezawodnego i bezawaryjnego systemu wytwarzającego darmowy prąd przez lata. W tym celu sprawdź , co oferuje GGE Fotowoltaika, wykonująca instalacje "pod klucz".